مضرات ردیاب‌های پوشیدنی مخصوص نوزادان

طبق یک مقاله مروری که اخیراً در ژورنال American Medical Association به چاپ رسیده است، ردیاب‌هایی که به نوزادان متصل می‌شوند و علائم حیاتی آن‌ها را ردیابی می‌کنند، وسایل امنی به نظر نمی‌رسند. دکتر Christopher Bonafide نویسنده اصلی این مقاله، ادعا می‌کند که مدارکی در مورد کمک کردن این وسایل به نوزادان وجود ندارد، در عین حال شواهدی در مورد پتانسیل خطر آفرینی آنها موجود است. او همچنین اعتقاد دارد که این وسایل در والدین استرس بی مورد ایجاد می‌کند، این استرس ناشی از عدم لزوم ویزیت‌ها و تست‌های مکرر پزشکی است.

ادامه مطلب

این محقق می‌گوید: "من در مورد صدمات ناشی از مراقبت‌های پزشکی بی‌دلیلی که به خاطر هشدارهای این وسایل ایجاد می‌شود، نگران هستم. به نظر من این وسایل در زمینه مراقبت از نوزاد هیچ نقشی ندارند."

دسته‌ای از وسایل که بسیار مورد تاکید Bonafide قرار گرفته است، جوراب‌های هوشمند Owlet و Mimo می‌باشد. این وسایل از تکنولوژی پالس اگزیمتری و یک سنسور ضربان قلب برای نمایش وضعیت تنفس نوزاد و معرفی هر مانع و مشکلی، استفاده می‌کنند. سپس داده‌ها از طریق بلوتوث به گوشی والدین فرستاده می‌شود تا به آنها نسبت به مشکلات احتمالی هشدار دهد. این گروه پژوهشی همچنین نسبت به تمایل به خریدن آن دسته از این وسایل که مورد تایید FDA (سازمان غذا و دارو آمریکا) نیستند و سازمان‌های مربوطه تحقیقات لازم را در مورد بررسی دقت و امنیت آنها انجام نداده است، هشدار داده‌اند.

 

 

دکتر Ken Ward سرپرست تیم پزشکی در شرکت Owlet در مورد ادعاهای مطرح شده در این تحقیق گفته است: "هرچند پشت خیلی از اظهارات مطرح شده در این مقاله در مورد محصولات ذکر شده، مدرک ارزشمندی وجود ندارد، Owlet علاقه‌مند است به آنها اشاره کند و این نگرانی‌ها را از میان ببرد."

علاوه بر اولت، لیست طویلی از شرکت‌های دیگری هم وجود دارد که به مقاله بنافید پاسخ داده‌اند. چکیده این اظهار نظرها به صورت زیر است:

جوراب هوشمند اولت از تکنولوژی و اطلاعاتی مشابه با محصولاتی مثل ساعت هوشمند اپل و Fitbit استفاده می‌کند. این شرکت میلیون‌ها دلار را صرف سرمایه‌گذاری در زمینه جمع آوری و ذخیره داده‌ها و همچنین دستیابی به اطلاعات و بینش جدیدی در مورد عوامل مؤثر بر سلامت نوزاد کرده است. تست‌های بسیار زیادی در مورد امنیت وسایل انجام شده است، مثل مطالعات سازگاری زیستی و آزمون FCC. جوراب هوشمند اولت همه استانداردهای مربوط به کمیته امنیت محصول مشتری آمریکا (CPSC) را رعایت کرده است. این شرکت مطالعات دقت نسل سوم را در مورد این محصول انجام داده است و به عنوان قسمتی از کاربردهای اخیر خود تقدیم FDA کرده است که متاسفانه این مقاله از ذکر آن صرف نظر کرده است.

 

منبع
نويسنده
wareable.com
افسانه حیدری

 

نظر شما

انصراف

نظرات کاربران ۰ نظر