چگونه بهترین تبلت مخصوص طراحی را انتخاب کنیم؟

اگر شما در حال جستجو برای یک تبلت طراحی هستید، چه با هدف استفاده‌ی شخصی و چه تخصصی، مهم است که برای بررسی حق انتخاب‌هایی که دارید زمان بگذارید. این روزها انواع مختلفی از تبلت برای انتخاب وجود دارد، اما شما باید دقیقاً آن چیزی را انتخاب کنید که با هدف شما مطابقت دارد.

ادامه مطلب

انواع تبلت‌های طراحی

 

 • تبلت‌های منفعل - Passive Tablets

بیشتر این تبلت‌ها بوسیله شرکت‌های وکوم و Huion تولید می‌شوند و از فناوری القای الکترومغناطیس استفاده می‌کنند که در آن سیم‌های افقی و عمودی تبلت هم بعنوان سیم‌پیچ انتقال دهنده و هم دریافت کننده، عمل می‌کنند. این تبلت‌ها یک سیگنال الکترومغناطیس ایجاد می‌کنند که بوسیله‌ی مدار LC دریافت می‌شود.

 • تبلت‌های فعال - Active Tablets

ظاهر تبلت‌های فعال متفاوت از سایرین است چون از منبع قدرت الکترونیکی استفاده می‌کنند که یک سیگنال را تولید می‌کند و به تبلت انتقال می‌دهد. این نوع متکی به یک باتری داخلی هستند که باعث ظاهر حجیم‌تر آنها می‌شود. این تبلت‌ها می‌توانند بطور ثابت سیگنال‌های قلم را گوش دهند زیرا آنها نیازی به جایگزینی بین مودهای انتقال و دریافت ندارند.

 • تبلت‌های نوری - Optical Tablets

تبلت‌های نوری بوسیله یک دوربین دیجیتال کوچک عمل و سپس طرحی را ایجاد می‌کنند که با تصویر موجود بر روی کاغذ هم‌نظیر باشد. موفق‌ترین مثال فناوری است که بوسیله Anoto توسعه داده شد.

 • تبلت‌های اکوستیک یا صوت شناختی - Acoustic Tablets

اخیراً مدل‌های تبلت اکوستیک به عنوان تبلت‌های مورد توجه توصیف می‌شوند. در این نوع، یک تولید کننده کوچک صدا کار گذاشته شده است و سیگنال اکوستیک بوسیله دو میکروفونی که نزدیک به سطح سیم‌کشی شده قرار دارند، بدست می‌آید. تعدادی از طرح‌های مدرن این نوع تبلت قادر هستند تا موقعیت‌ها را در سه بعد متفاوت بخوانند.

 • تبلت‌های خازنی - Capacitive Tablets

این تبلت‌ها برای استفاده یک سیگنال خازنی و یا الکترواستاتیک طراحی شده‌اند. طرح‌های Scripte فقط یکی از مثال‌های تبلت‌ با عملکرد قدرتمند است که یک سیگنال الکترواستاتیک را تشخیص می‌دهند.

 

 

از یک تبلت طراحی چه می‌خواهید؟

 

چیزهای زیادی در مورد یک تبلت طراحی وجود دارد که باید به آنها دقت کنید. مثلا حساسیت فشار، مهم است تبلتی را بخرید که بتواند به فشارها و زوایای مختلف قلم پاسخ دهد. همچنین ایده خوبی است که دنبال تبلت‌هایی با صفحه نمایش دیجیتالی کامل رنگی باشید تا به شما اجازه دهد چیزی را که ترسیم می‌کنید ببینید بدون آنکه مجبور باشید حتی برای یک ثانیه تعلل کنید. عمر باتری تبلتی که می‌خرید مسئله دیگری ست که باید در نظر بگیرید، مسلماً نمی‌خواهید باتری تبلت، در حال نقاشی کردن بطور ناگهانی تمام شود، پس بسیار مهم است دنبال تبلتی با یک عمر باتری بسیار بالا باشید. یکی دیگر از مهم‌ترین فاکتورها، رزولوشن صفحه نمایش است، زیرا شما می‌خواهید آنچه که رسم کرده‌اید با جزئیات کاملاً واضح و روشن نشان داده شود.

 

 

سؤال‌های خریدار

 

 • تبلت‌های گرافیکی برای چه چیزی خوب هستند؟

تبلت‌های طراحی برای چند چیز خوب هستند شامل تصاویر نقاشی شده، ویرایش عکس، ایجاد انیمیشن و خیلی موارد دیگر. این روزها هنرمندان زیادی از این تبلت‌ها استفاده می‌کنند چون این ابزار به طرز شگفت‌انگیزی راحت هستند و هرجایی می‌توان از آن‌ها براحتی استفاده کرد. اگر شما از رسم منظره یا ایجاد انیمیشن لذت می‌برید، یکی از این تبلت‌ها می‌تواند ابزاری عالی برای ایجاد آنها باشد.

 • چگونه تبلت مناسب خودم را انتخاب کنم؟

فاکتورهای متفاوتی وجود دارد که شما باید برای انتخاب تبلت در نظر بگیرید، مثل سایز. تبلت‌های کوچکتر معمولاً ارزان‌تر هستند و راحت‌تر روی میز کارتان قرار می‌گیرند. بطور کلی تبلت‌های وکوم علاوه بر سرعت و دقت بالا ویژگی‌های بسیار خوب زیادی دارند که باعث می‌شود یک گزینه مناسب باشند. اگر شما یک تبلت برای نقاشی، رنگ آمیزی و ویرایش عکس می‌خواهید، یک تبلت یک گزینه عالی است. برای یک طراحی ساده شاید یک موس هم کافی باشد.

 • تبلت‌های طراحی چگونه کار می‌کنند؟

تبلت طراحی شامل دو قسمت است، یک سطح صاف برای نقاشی و یک قلم، قلم نوک سوزنی (stylus) و یا پوک (puck :يک دستگاه ورودى گرافيتى دستى و کنترل شده با دست که براى قرار دادن مختصات روى يک لوح گرافيکى بکار مى رود) که برای کار با تبلت برنامه‌ریزی شده است. معمولاً یک نگهدارنده قلم هم دریافت می‌کنید و حتی برخی تبلت‌ها با یک موس بدون سیم عرضه می‌شوند که روی سطح تبلت کار می‌کند. حتی غیر هنرمندان نیز ممکن است تصمیم بگیرند با یک تبلت گرافیکی کار کنند زیرا این یک روش ارگونومی‌تر برای کار با سیستم کامپیوتری ارائه می‌کند که می‌تواند گسترش صدمات ناشی از کشش مکرر ماهیچه‌ها را کاهش دهد.

 • تبلت‌های گرافیکی Bamboo وکوم خوب هستند؟

وقتی تبلت‌های طراحی بامبوی وکوم عرضه شدند، در میان بهترین‌ها قرار گرفتند، زیرا آنها از اجزایی با کیفیت بالا ساخته شده‌اند. اگر شما دنبال یک تبلت جدید هستید، تقریباً هر چه را دنبال آن هستید در این تبلت‌ها خواهید یافت. شما متوجه خواهید شد این تبلت‌ها سطحی از دقت، سرعت و چابکی را برای شما فراهم می‌کنند که فکر نمی‌کردید ممکن باشد. در حال حاضر این سری از تبلت‌های وکوم از چرخه تولید خارج شده‌اند و سری اینتوس جای آن‌ها را گرفته است.

 • کدام تبلت برای شروع مناسب است؟

تبلت-قلم گرافیکی The Ugee 19 گزینه خوبی برای کسانی است که فقط می‌خواهند فعلاً این نوع فعالیت را شروع کنند. این تبلت سطح حساسیت فشار 2049 دارد و همچنین یک پایه قابل تنظیم در چند زاویه.  LCD بوسیله شیشه‌ای با استحکام بالا ساخته شده است و همین طور ضد خش و مقاوم به شوک است. روکش پلاستیکی روی پایه و اطراف نیز به حفاظت از این تبلت در برابر صدمه دیدن کمک می‌کند.

 • کدام تبلت طراحی بهترین است؟

Wacom Cintiq 13HD مطمئناً یکی از بهترین تبلت‌های گرافیکی در حال فروش است. این تبلت خاص ارزان نیست، ولی وقتی همه ویژگی‌های آن را در نظر بگیرید ارزش خریدن دارد. این تبلت یک پایه نمایش در سه موقعیت دارد، طراحی راحت و فشرده، نصب آسان روی مک و ویندوز، نمایش HD 13.3 اینچی با رزولوشن 1920×1080 از جمله دیگر ویژگی‌های‌ آن است. این تبلت می‌تواند بصورت مسطح روی میز کار قرار داده شود و یا با استفاده از پایه‌اش در سه موقعیت مختلف قرار بگیرد، یا می‌توانید آن را روی پایتان قرار دهید. کابل اتصال سه-در-یک تنظیم آن را روی مک و ویندوز بسیار راحت کرده است.

 

 

6 تبلت طراحی برتر

 

 • وکوم Cintiq 13HD

Wacom Cintiq 13HD مطمئناً یکی از گزینه‌هایی است که اگر به فکر خرید تبلت جدید هستید ارزش دارد به آن فکر کنید. این تبلت خاص، حساسیت فشار 2048 دارد و دقیقاً شبیه قلم موها و مدادهای واقعی عمل می‌کند. صفحه نمایش 13.3 اینچی با رزولوشن 1920×1080 آن به همراه زاویه مشاهده‌ی وسیع برای برآورده کردن همه نیازهای هنرمندان عالی است. طراحی راحت، سبک وزن و فشرده این تبلت حمل آن را به هر جایی که بخواهید برای شما بسیار راحت کرده است. این تبلت بوسیله مشتریان زیادی توصیه می‌شود بنابراین می‌توانید اعتماد کنید که نیازهای شما از طریق آن تامین خواهد شد.

 

 

 • Yiynova MVP22U

تبلت طراحی MVP22U محصول شرکت Yiynova یک سطح طراحی با رزولوشن 4000 LPI دارد که به معنی آن است که می‌توانید دقیقاً چیزی را که می‌خواهید از آن بگیرید، چه  نقاشی کنید یا این که انیمیشن بسازد. با داشتن پاسخگویی 14ms و صفحه LCD با 16.7 میلیون رنگ و همچنین رزولوشن 1920×1080 این تبلت‌ ارزش خریدن دارد. با در نظر گرفتن بازخوردهای مثبت تعدادی از مردم بصورت آنلاین در مورد این تبلت، به نظر می‌آید این تبلت انتخاب مطلوبی برای هنرمندان مختلف بوده است. هرچند قیمت آن ممکن است مایوس کننده باشد ولی اگر می‌توانید این مبلغ را پرداخت کنید ارزشش را دارد.

 

 

 • Wacom Intuos Pro

اینتوس پرو انتخابی است که شما باید قبل گرفتن تصمیم نهایی‌تان در مورد خرید تبلت گرافیکی در مورد آن فکر کنید. این تبلت حساسیت فشار 2048 هم در نوک قلم و هم در نوک پاک کن دارد، همچنین دارای 8 کلید اکسپرس قابل تنظیم است. حلقه تاچ چند-عملکردی آن با چهار عملکرد قابل تنظیم مزیت مهمی برای هنگامی است که نقاشی می‌کشید. با این تبلت می‌توانید با سرعت و حرفه‌ای عکس ویرایش کنید و یا کار هنری دیجیتالی با کنترل قلم طبیعی آن انجام دهید. این تبلت بازخوردهای مثبت بسیار زیادی از خریداران بصورت آنلاین گرفته، ه این ترتیب یک انتخاب عالی برای بسیاری از هنرمندانی است که می‌خواهند چه در خانه یا در رفت و آمدهایشان کارهای خلاقانه خود را انجام دهند. همچنین این تبلت در کلاس‌های دانشگاهی هم زیاد توصیه می‌شود. با وزن کمی که دارد حمل و نقل آن واقعاً راحت است. با این تبلت می‌توانید از انعطاف پذیری بدون سیم لذت ببرید، چرا که دارای کیت بدون سیم است. حلقه تاچ حساس آن یک کنترل شهودی برای چرخش، سایز قلم مو، حرکت و سایر عملکردها فراهم می‌کند.

 

 

 • تبلت گرافیکی  Huion H6 10PRO

Huion H6 10PRO گزینه مورد توجه دیگر است. سطح طراحی بزرگ 10×6.25 اینچی آن فضای زیادی را برای نقاشی کردن شما ایجاد می‌کند. 8 دکمه قابل تنظیم در یک سمت آن قرار دارد، بعلاوه‌ی 16 hotkeys در قسمت بالای آن که به عنوان میانبر استفاده می‌شوند. این تبلت کاملاً با ویندوز و OS X Mac سازگار است. با داشتن حساسیت فشار 2048، تغییر خطوط از نازک به ضخیم بسیار روان و کاملاً تحت کنترل شما است.

 

 

 • Monoprice 10×6.25

Monoprice به شما اجازه می‌دهد تا به کنترل دقیق نشانه‌گر ماوس برای طراحی دقیق‌تر از قبل دست یابید. این تبلت با ویندوز 2000، XP، ویستا، 7 و Mac OS X 10.3.5 سازگار است. طراحی آن سبک و برای جابجایی راحت است. افراد زیادی استفاده از آن را شروع کرده‌اند چون یک طراحی شهودی و حسی دارد و برای کسانی که می‌خواهند به تازگی کار با تبلت‌های گرافیکی را آغاز کنند مناسب است.

 

 

 • Ugee M708

این تبلت یک سطح طراحی بزرگ 10×6 اینچ با حساسیت فشار 2048 دارد. همچنین رزولوشن آن  5080LPI و سرعت خواندن آن 230RPS است. یک تاچ حساس دارد طوری که حس می‌کنید روی قطعه‌ای کاغذ در حال نقاشی هستید. تنظیماتی نیز برای خریداران راست دست و چپ دست وجود دارد. دکمه‌های روی قلم می‌توانند به عملگر پاک کن دکمه‌های موس سفارشی شوند. قلم طرز حرکت راحتی دارد و در دست شما عالی بنظر می‌رسد. 8 دکمه قابل تنظیم در سمت چپ آن وجود دارد که توسط استفاده کننده می‌توانند برای کپی کردن، پاک کردن، زوم کردن کوچک و بزرگ، برگشت به عقب و اجرای تعداد دیگری از عملگرها تنظیم شوند.

 

 

 

منبع
نويسنده
iotechie.com
افسانه حیدری

 

نظر شما

انصراف

نظرات کاربران ۲ نظر

ناشناس دوشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۵۹ پاسخ

متشکر جالب بود