چگونه به شیوه‌ای عالی در فوتوشاپ اسکچ بزنیم؟

معمولاً عادت داریم کلمات طراحی، قلم و کاغذ را کنار هم ببینیم. اما نسل جدید اسکچ زدن بجای قلم و کاغذ سنتی از قلم و تبلت‌های گرافیکی وکوم بعلاوه‌ی فوتوشاپ استفاده می‌کند. می‌خواهید بپرسید مزایای آن چیست؟ طراحی دیجیتال به شما اجازه می‌دهد تا تصویر مطلوبتان را ایجاد کنید و آن را با انواع مختلفی از برس‌ها، رنگ‌ها و سبک‌ها براحتی و بدون مصرف مواد با ارزش آزمایش کنید. خیلی جالبه نه؟ فقط این مراحل ساده را دنبال کنید و بعد آن شما براحتی در فوتوشاپ فقط با استفاده از ابزار براش و پلات لایه‌ها طرح خواهید زد.

ادامه مطلب

مرحله اول: با یک بوم تمیز شروع کنید

یک فایل جدید را در فوتوشاپ باز کنید. فرض کنید سایز تصویر را بر روی 8 × 8 و رزولوشن 300 پیکسل/اینچ تنظیم کنیم. یک رزولوشن حداقل 300 به ما اطمینان می‌دهد که یک کپی تمیز و زیبا هنگام پرینت گرفتن از طرح خواهیم داشت. بعد اینکه انتخاب فایل را انجام دادید، روی OK کلیک کنید و یک بوم خالی را باز کنید.

 

 

مرحله دوم: از لایه استفاده کنید

در سمت راست پنجره فوتوشاپ، زیر پالت رنگ، پالت لایه است. از آنجا که فایل به تازگی ایجاد شده است، تنها یک لایه وجود دارد با پس‌زمینه‌ی سفید. روی آیکن انتهای پالت لایه‌ها که شبیه یک مربع با گوشه‌ی تاخورده است برای ایجاد لایه‌ی 1 کلیک کنید. این لایه‌ی جدید را مثل یک قطعه شیشه تمیز فرض کنید که روی آن طراحی خواهیم کرد.

 

 

مرحله سوم: از براش استفاده کنید

روی آیکنی که شبیه یک قلم موی نقاشی کوچک است برای انتخاب ابزار براش کلیک کنید.

با کلیک روی این ابزار، نوار آیکن‌های آن باز می‌شود و می‌توانید سایز دلخواهتان را انتخاب کنید. این سایز بهتر است کوچکتر از سایز مربوط به ابزار طراحی مطلوبتان باشد. مثلاً کسانی که طرفدار پر و پا قرص قلم‌هایballpoint  هستند خوب است از سایز براش 10 استفاده کنند.

سپس، سختی (hardness) قلم مو را انتخاب کنید. سختی تعیین می‌کند لبه‌های قلم مو سخت باشد یا نرم. این عمل با حرکت دادن پیکان کوچکی که کنار گزینه‌ی سایز قلم مو وجود دارد، تعیین می‌شود. خیلی‌ها برای اسکچ زدن از لبه‌های سخت استفاده می‌کنند، در این صورت باید پیکان را روی صد در صد قرار دهید.

حالا opacity را تنظیم کنید، این ویژگی مشخص می‌کند خطوط شما چقدر مبهم و یا شفاف شوند. اگر می‌خواهید طراحی با مداد را تقلید کنید، آن را روی 20% تنظیم کنید. درست مانند مداد، شما قادر خواهید بود وقتی خط را حول خودش حرکت می‌دهید، قسمت‌های تیره و روشن بسازید.

 

 

مرحله چهارم: طرح خود را بکشید

شروع به اسکچ زدن کنید، همانطور که با وسایل سنتی این کار را انجام می‌دهید. اعمال سطوح مختلف فشار قلم روی تبلت بر روی سایز قلم مو تاثیر می‌گذارد و باید آن را تنظیم کنید، اما به opacity ربطی ندارد. خطوط اولیه را رسم کنید و شکل را بررسی کنید. در آغاز وسوسه می‌شوید در حال طراحی مرتب روی تبلت را نگاه کنید، اما با تمرین یاد می‌گیرید که توجه‌تان را به صفحه نمایش معطوف کنید.

 

 

مرحله پنجم: با صفحه نمایش کار کنید

اکنون نوبت یکی از بهترین قسمت‌های اسکچ زدن در فوتوشاپ با یک تبلت Wacom است. شما می‌توانید روی صفحه نمایش زوم کنید یا آن را بچرخانید. دکمه "R" را فشار دهید تا ابزار چرخش (Rotate) فعال شود، سپس کلیک کنید و تصویر را برای چرخاندن در زوایه مطلوب درگ کنید. روی آیکن بزرگ‌نمایی در انتهای نوار ابزار کلیک کنید تا زوم شود و جزئیات دقیق‌تر مشخص شوند.

 

 

مرحله ششم: لذت بردن از پاک کردن

تصویر زیر یک طرح ساده‌ی ایجاد شده به این روش است.

بعععله! تصویر مرد عجیب و غریب است. نکته خوب آن است که می‌توانیم پاکش کنیم. بر روی ابزار Eraser (یازدهمین آیکن از بالای نوار ابزار که شبیه جعبه است) کلیک کنید، اندازه مورد نظر خود را انتخاب کنید و آن را بر روی چیزی که می‌خواهید از شر آن خلاص شوید بکشید. یا کار را راحت کنید و قلم وکوم را بطور وارونه بچرخانید، به طور خود به خود به پاک کن تبدیل خواهد شد!

 

 

 

 

مرحله هفتم: به خودتان تبریک بگویید

در این مرحله، اولین طرح شما در فوتوشاپ ایجاد شده است. مرحله بعد افزودن جزئیات بیشتر و رنگ است تا نقاشی واقعاً تکمیل شود. 

 

 

منبع
نویسنده
wacom.com
افسانه حیدری

نظر شما

انصراف

نظرات کاربران ۰ نظر