نگاه علمی و دقیق به ماوس‌پدهای ریزر

اغلب مردم فكر مي‌كنند ماوس پد چيز ساده‌اي است، ماوس را روي آن قرار داده و حركت مي‌دهيد. اما در واقع علم، تكنولوژي و قدرت ساخت بالايي لازم است تا يك ماوس پد عالي براي گيمينگ ساخته شود. شرکت ريزر به عنوان بزرگترين توليدكننده ماوس‌هاي گيمينگ، همواره ايده‌هاي خوبي دارد كه باعث مي‌شود مشتريان، ماوس‌هاي آن‌ها را انتخاب كنند. همچنين آن‌ها مجهز به دانش تخصصي ساخت سطوح بي‌عيب و نقص براي واكنش مؤثر و دقيق سنسورهاي ماوس هستند.

ادامه مطلب

پوشش جديد سطوح

هر كدام از هارد ماوس پدهاي ريزر به يك پوشش سطح كاملا جديد مجهز شده است كه در عين حال براي هر آنچه كه از طراحي يك ماوس پد خاص انتظار مي‌رود متناسب شده‌اند. به عنوان مثال، سطح ماوس پد Razer Invicta طوري طراحي شده است كه باعث حركات سريع‌تر ماوس شما مي‌شود. براي دستيابي به اين هدف سطح با یک پوشش سنسور واکنشی که منعکس کننده نور بیشتری به سنسور است، اصلاح شده ، بنابراين ماوس و كامپيوتر شما داده‌ها را سريع‌تر و به صورت پيوسته مي‌خوانند. يا مثلا در ماوس پد Razer Destructor 2 كه براي دستيابي به بيشينه سرعت ساخته شده بود، ذرات كريستالي بسيار كوچك ولي قابل مشاهده درست در لايه زير سطح فوقاني تعبيه شد كه باعث افزايش قابل ملاحظه بازتابش سطح به سنسورهاي ماوس مي‌شدند. سازندگان، اين ذرات كريستالي را به صورت تصادفي بر روي سطح نمي‌پاشند، بلكه شدت خوشه شدن كريستال‌ها (در شيمي خوشه شدن يا clustering، فرآيند تجمع تعدادي از مولكول‌ها است كه با نيروهاي واندروالسي، فلزي يا يوني كنار يكديگر نگه داشته مي‌شوند) و حتي جهت قرار گرفتن آن‌ها را طوري دقيق طراحي مي‌كنند كه اطمينان حاصل كنند ماوس پد همان دقتي را دارد كه مي‌خواهند. آنها واقعا در سطح ميكروسكوپي كار مي‌كنند تا مطمئن شوند شما به كارايي‌اي كه براي داشتن يك تجربه گيمينگ منحصر به فرد نياز داريد، دست پيدا مي‌كنيد.

 

 

ماوس و ماوس پد در كنار يكديگر

همگي مي‌دانيم ماوس و ماوس پد با هم كار مي‌كنند تا بهترين كارايي گيمينگ حاصل شود. اما مهندسان نرم‌افزار Razer با طراحي برنامه‌اي كه اجازه مي‌دهد تا ماوس و سطح، يك هماهنگي بي‌نظير و كامل را اجرا كنند، يك گام فراتر نهاده‌اند. در اينجا ويژگي‌هاي كاليبراسيون سطح روي نرم‌افزار Synapse 2.0 را معرفي مي‌كنيم (اين برنامه از قسمت پشتيباني سايت Razer قابل دانلود مي‌باشد). اين نرم‌افزار يكپارچه با تكنولوژي سطح بالا، يك الگوريتم تشخيص دارد كه باعث مي‌شود گيمرها بتوانند ماوس بازي ريزر خود را نسبت به ماوس پد شخصي‌‌شان كاليبره كنند. با اين كار، سيستم سنسور دوگانه در ماوس، ويژگي‌هايي مثل بافت سطح ويژه، رنگ و فاصله از سنسور را آموزش خواهد ديد و اين فرآيند باعث پاسخ‌هاي سريع‌تر و دقيق‌تر در حين بازي خواهد شد. هر وقت شما ماوس را بلند كرده يا روي سطح جا‌به‌جا مي‌كنيد، اين سنسور از قبل كاليبره شده، سريعا سطح ويژه را براي حفظ سازگاري رديابي تشخيص مي‌دهد.

 

بهترين قسمت اين است كه كاليبره كردن ماوس نسبت به سطح بسيار ساده است. شما مي‌توانيد ماوس پدي را كه در حال استفاده از آن هستيد از يك ليست كشويي كه از قبل در نرم‌افزار گنجانده شده است انتخاب كنيد و يا مي‌توانيد به صورت دستي و به سادگي با كشيدن آرام ماوس روي تمام سطح، ماوس را نسبت به ماوس پد كاليبره كنيد. شركت به طور مداوم ليست از پيش تعيين شده را به روز رساني مي‌كند تا اطمينان حاصل كند تمام سطوح Razer براي كاليبره شدن آماده هستند. به هر حال، روش هوشمندانه هميشه برنده است.

 

 

 

تست كردن دقت ايجاد مي‌كند

 

حتما شنيده‌ايد كه تمرين كردن باعث پیشرفت مي‌شود، به همين صورت آنچه باعث دقت خوب سطوح ريزر در بازي كردن مي‌شود، پشت سر گذاشتن انجام آزمون‌هاي سختگيرانه اين شركت است. با توجه به تنوع ماوس‌هاي اين شركت شامل ماوس با سنسور دو هسته‌اي، ماوس ليزري و همچنين ماوس نوري دقيق، انتخاب روش تست، خودش مرحله مهمي است. سنجش‌ها شامل سنسور بلند كردن (lift-off) ماوس، شتاب و دقت رديابي مي‌شود.

در اين آزمایش از يك ماشين حركت محوري چهار مرحله‌اي براي ايجاد طرح‌هاي ورودي بر روي سطح استفاده مي‌شود. اين كار براي بررسي دقت طرح‌ها ايجاد شده است، طرح‌ها با معيارهاي اصلي مطابقت داده مي‌شوند و هر چه طرح ماوس پد به معيارهاي اصلي نزديك‌تر باشد، پاسخ‌گويي سطح به سنسور بيشتر است. همچنين با كمك بازوهاي رباتيك ماوس در عرض ماوس پد حركت داده مي‌شود تا اطمينان حاصل شود كه نوع بافت سطح براي شرايط سخت حركت دادن و كنترل كردن ماوس مناسب است.

 

 

 

 

 

بازي كردن به روش خود

اگر هدف ريزر از آغاز، طراحي سطوحي بود كه صرفا ماوس در حين بازي روي آنها راحت حركت كند، هر شرکت توليد سخت افزار بازي ديگري هم مي‌توانست اين كار را انجام دهد. هدف ريزر فراتر از اينها بود، در واقع آنها قصد داشتند سخت افزاري را بسازند كه به طور ويژه براي يك استايل بازي خاص متناسب شده باشد. با مطالعه و بررسي روي تعداد بيشماري از بازي‌ها، متوجه شدند كه فقط دو نوع استايل اساسي بازي وجود دارد كه سطح حركت ماوس در آنها از اهميت ويژه‌اي برخوردار است. يك بازيكن نياز دارد كه هم حركات ماوسش سرعت فوق العاده‌اي داشته باشد و هم كنترل كاملي روي آنها داشته باشد، و يك سطح حركت ماوس بايد خودش را به بهترين شكل براي ارائه اين توانايي‌ها تطبيق دهد.

 

 

سطوح سرعتی

آن دسته از ماوس پدهاي ريزر كه از نوع سرعتی (Speed-type) هستند، فوق‌العاده صاف و مسطح مي‌باشند، بنابراين ماوس شما به سرعت و بدون هيچ ممانعتي روي تمام سطح ليز مي‌خورد. ماوس پدهاي نوع سرعت مناسب گيمرهايي هستند كه در بازي خود به حرکت‌های سریع نياز دارند.

 

سطوح كنترلی

آن دسته از ماوس پدهاي ريزر كه از نوع كنترل (Control-type) هستند، داراي سطوح نسبتا ناهموار هستند تا در برابر حركات شما نوعي حس مقاومت ايجاد كنند. در واقع اصطكاك سطح بايد انرژي‌‌اي را كه شما صرف حركات ماوس مي‌كنيد، طوري متعادل كند كه دقت لازم براي حركات به دست آيد. ماوس پدهاي نوع كنترل مناسب گيمرهايي هستند كه در بازي‌هاي خود به دقت فوق العاده نياز دارند.

 

اين ماوس پدها بزرگ يا كوچك نيستند، آنها همان اندازه‌اي هستند كه شما مي‌خواهيد

دلايل خاصي وجود دارد كه چرا شركت ريزر ماوس پدهاي خود را در اندازه‌های گوناگون طراحي مي‌كند. هر كسي تنظيمات گيمينگ و محدوديت‌هاي فضايي خودش را دارد. بعضي از گيمرها ميزهاي بسيار پهني دارند در صورتي كه برخي ديگر مجبورند در گوشه يك ميز كوچك كار كنند كه با خرت و پرت‌هاي ديگري هم پر شده است. ماوس پدهاي ريزر از سايز كوچك هستند كه مي‌توانند تا شده و در جيب جا شوند تا ماوس پدهاي پهني كه مي‌توانند تا زير كيبورد را هم پر كنند. گيمرهايي كه چندان تهاجمي بازي نمي‌كنند و بيشتر سعي مي‌كنند به سمتي بروند كه مورد حمله قرار نگيرند، براي انجام حركات گسترده خود روي صفحه نمايش بازي به ماوس‌ پدهاي بزرگ احتياج دارند. به اين بازيكن‌ها Low-sense gamers مي‌گويند. اما برعكس، High-sense gamers بازيكناني هستند كه تهاجمي‌تر بازي مي‌كنند و هميشه آماده هستند تا دشمن را گير بياندازند و به حركات كمتري احتياج دارند، پس به ماوس پد با سطح بزرگ نيازي ندارند. ماوس‌هاي حساسيت بالا هم به ماوس پد بزرگ نياز ندارند چون با حركات كوچك روي ماوس پد هم حركات لازم در بازي را اجرا مي‌كنند. و بر عكس، براي ماوس با حساسيت پايين، ماوس پد بزرگ‌تر مناسب است.

 

 

باريك‌ترين سطوح

اكثريت ماوس پدهاي ساخته شده اين شركت به حدي نازك هستند كه اغلب در برنامه table-top مورد توجه قرار مي‌گيرند (TableTop يك سريال ويديوئي عرضه شده روي اينترنت در مورد گيم است كه توسط Jennifer Arnold كارگرداني مي‌شود). فايده نازك بودن ماوس پد اين است كه حتي اگر ماوس از سطح خارج شود باز هم حركت نشانه‌گر ماوس ادامه دارد، ضمنا كمتر باعث درد گرفتن مچ دست مي‌شود چون ارتفاع بين سطح پد و ميز كم است. به عنوان مثال، ماوس پد Manticor يك صفحه آلومينيومي است كه به نازكي برش خورده است و لبه‌هاي هلالي شكل زيبايي دارد تا علاوه بر كاركرد خوب، زيبا هم به نظر برسد. همچنين ريزر، روش‌هاي ساخت ماوس پدهايي را كه به طور معمول به سه لايه نياز دارند مثل ماوس پد بر پايه سيليكون Razer Megasoma 2، اصلاح كرده‌ است. آنها لايه مياني و بالايي را طوري با هم تركيب كرده‌اند كه اين ماوس پد نازكتر شود، ولي راحتي كار با آن كم نشود. البته قابل توجه‌ترين شاهكار مهندسان ريزر در اين مورد، طراحي پوشش‌ها و بافت‌هايي براي اين سطوح بي‌نهايت براق است كه در حد ميكروسكوپي نازك شده‌اند بدون اينكه سطح دقت مورد نياز به مخاطره افتاده باشد.

 

ثابت مانند يك صخره

همه ما شور و اشتياق يك بازي جذاب را درك مي‌كنيم. اما يك ليز خوردن بي موقع ماوس پد هنگام حركت ماوس در كشاكش يك نبرد حساس مي‌تواند تمام آن چيزي باشد كه يك پيروزي حياتي را از شما دريغ كند. بيشتر ماوس‌پدهاي شركت ريزر مثل  Goliathus و Destructor 2 از يك پايه پلاستيكي بدون لغزش استفاده مي‌كنند كه سطح را در يك نقطه ثابت نگه مي‌دارد. براي Razer Invicta يك صفحه آلومينيومي ويژه به عنوان پايه طراحي شده است تا هم اين ماوس پد دو طرفه (dual-sided) را نگه دارد و هم اطمينان بیشتری حاصل شود از اينكه در بازي‌هاي پر‌هيجان اين سطح مانند يك صخره ثابت و استوار مي‌ماند. در ریزرSphex از يك سطح زيرين چسبناك استفاده مي‌شود تا ماوس پد به هر سطحي بچسبد. بدون نگراني هركدام از ماوس‌پدهاي ريزر را استفاده كنيد و مطمئن باشيد آن‌ها همگي ثابت هستند تا شما بتوانيد حركات هيجان انگيزي را تجربه كنيد.

 

 

          

 

سطوح ريزر بيش از چيزي كه انتظارش را داريد راحت هستند

علاوه بر دقت، دليل ديگر انتخاب ماوس‌پدهاي ريزر به جاي ساير برندها، راحتي آن است. اگر شما بخواهيد ساعت‌ها يك بازي كامپيوتري را انجام دهيد، اينكه در ساعت پانزدهم بازي چقدر احساس راحتي مي‌كنيد همان قدر مهم است كه در شروع بازي. اين شركت، شكل‌ها و سايزهاي زيادي را براي ساخت سطوحش امتحان كرده است و همين طور مواد بسيار متنوعي را از آلومينيوم مخصوص صنعت هوافضا گرفته تا كامپوزيت‌هاي سيليكوني و پارچه‌هاي مخصوص لباس، به كار گرفته است تا نه تنها ماوس شما بهترين كارايي را نشان دهد بلكه زير دستتان يك احساس فوق‌العاده زيبا را تجربه كنيد. به عنوان مثال در Megasoma 2، بافت لايه بالايي با نوعي از كفي كفش كه مخصوص بهترين كفش‌هاي مسابقه دو است، به بهترين شكل زيرسازي شده است.

برخي از گيمرها حس صاف بودن ماوس پد Manticor را دوست دارند، بعضي ديگر نرمي ماوس پد Goliathus را ترجيح مي‌دهند. تعدادي از آنها ماوس‌ پدهاي سخت را به خاطر دوامشان مي‌پسندند ولي بقيه نوع نرم را دوست دارند چون مي‌توانند آنها رو لوله كنند و با خود حمل كنند. البته ناگفته نماند، ماوس پدهايي كه تركيبي از دو نوع سخت و نرم هستند هر دو گروه را راضي نگه مي‌دارند. تنوع ماوس پدهاي ريزر به حدي زياد است كه شما به راحتي مي‌توانيد تصميم بگيريد كداميك براي شما مناسب‌تر است.

 

 

منبع
نويسنده
razerzone.com
افسانه حیدری

 

نظر شما

انصراف

نظرات کاربران ۰ نظر