راهنمای انتخاب ماوس گیمینگ مناسب

اولين چيزي كه يك بازيكن وقتي دستش را روي موس گيمينگ ريزر مي‌گذارد، درك مي‌كند، ميزان قدرت آن نيست بلكه زيبايي آن است. جايگاه هر دكمه آن و هر منحني روي آن، طوري طراحي شده است كه در دست شما كاملاً راحت باشد. برخلاف آن دسته از وسايل جانبي كامپيوتر كه در واقع براي كارهاي اداري ساخته شده‌اند و به طور انبوه هم به فروش مي‌رسند، موس ريزر با ارگونومي‌اي فراتر از انتظار يك فرد معمولي طراحي شده است. به اين منظور، شركت ريزر تست‌هاي سخت‌گيرانه‌اي را كه شامل بررسي انواع شكل، سايز و طرز قرارگيري در دست (grip type) بوده است، انجام داده است تا به بهترين حالت دست پيدا كند. همراه با ايجاد هر موس گيمينگ جديد، آنها در حال بهبود و ارتقا ارگونومي هستند.

ادامه مطلب

نوع قرارگيري در دست

نوع گريپ (grip type) مساله مهمي در انتخاب موس است. قبل از اينكه منحصراً به بررسي اين مساله در مورد موس‌هاي ريزر بپردازيم، مناسب است كه توضيحاتي در مورد انواع گريپ ارائه كنيم. نوع گريپ در مورد موس به طرز قرارگيري موس در دست اطلاق می‌شود. انتخاب آن بستگي به ميزان سرعت يا دقت مورد انتظار شما و يا ميزان زماني دارد كه مي‌خواهيد صرف بازي كنيد. همچنين اندازه دست شما هم فاكتور مهمي است. سه دسته كلي براي انواع گريپ وجود دارد:

  • Palm Grip

متداول‌ترين طرز گرفتن موس است. وسط كف دست بالاي موس قرار مي‌گيرد و انگشت‌ها روي دكمه‌ها. اين نوع قرارگيري دست براي موس‌هايي كه در طراحي ارگونومي آنها، شكل طبيعي دست استفاده‌كنندگان در نظر گرفته شده، بهترين عملكرد را دارد. خسته كننده نيست و براي بازي‌هاي طولاني مناسب است، از طرفي چون كل انگشت براي فشردن دكمه استفاده مي‌شود، ممكن است گيمر كمي كند عمل كند.گيمرهايي كه كف دست بزرگ دارند در هنگام استفاده از آن احساس خوبي خواهند داشت. آنهايي كه خيلي دستشان بزرگ است، ممكن است در نهايت تصميم بگيرند از fingertip استفاده كنند.

 

 

 

  • Claw Grip

در اين طرز گرفتن موس، دست روي موس مثل كمان قوس برمي‌دارد و نوك انگشت‌ها روي دكمه‌هاي آن قرار مي‌گيرد. اين روش، شش نقطه تماس روي موس ايجاد مي‌كند و استفاده كننده مي‌تواند كنترل زيادي روي حركات داشته باشد و سرعت خود را نيز افزايش دهد. ولي از طرفي اين يك حالت غير معمول براي دست است و ممكن است در ابتدا عادت كردن به آن سخت به نظر برسد. هر چند خيلي از گيمرها براي موفق شدن در رقابت از اين استايل استفاده مي‌كنند. اين استايل با اكثر موس‌ها همخواني دارد. براي بازي‌هايي كه به حركات بزرگ احتياج دارند هم واقعاً خوب است، در حالي كه مثلاً گريپ fingertip معمولاً بيشترين دقت را حول حركات كوچك ايجاد مي‌كند.

 

 

 

  • Fingertip Grip

موس با كف انگشت‌ها پوشيده مي‌شود و در واقع از انگشت‌ها هم براي كليك روي دكمه‌ها و هم نگه داشتن موس استفاده مي‌شود. كف دست اصلاً موس را لمس نمي‌كند و همه چي با انگشتان كنترل مي‌شود. به ادعاي بسياري از گيمرها اين استايل، كنترل و سرعت را افزايش مي‌دهد، البته از طرفي خسته كننده است و نياز به تمرين بيشتري دارد. بهترين روش براي استفاده از اين نوع گريپ اين است كه بدانيد حركات انگشت‌ها براي فاصله‌هاي كوتاه، مچ براي فاصله‌هاي متوسط و بازو براي فاصله‌هاي دور استفاده مي‌شود. اين نوع گرفتن موس بيشتر از هر چيز براي حركات كوچك بسيار دقيق است.

 

 

 

حال برگرديم به بحث نوع گريپ در موس‌هاي ريزر:

در مورد موس DeathAdder Chroma شركت ريزر، شيب ملايم، دكمه‌هاي بزرگ و حاشيه پلاستيكي‌اش، آن را به يك موس ايده‌آل براي كساني كه به طرز گرفتن موس از نوع claw عادت دارند، تبديل كرده است. در حالي كه طراحي جمع و جور Orochi براي fingertip مناسب است. اين شركت مخصوص راست دست‌ها، چپ دست‌ها و دو دست‌ها موس طراحي مي‌كند.

 

 

طراحي ارگونومي

پنل هاي IDE (integrated development environment)

پنل‌هاي جانبي قابل تعويض به شما اجازه مي‌دهند تا موس را از نظر اينكه با چه دستي راحت هستيد، تغيير دهيد. به عنوان مثال، موس Ouroboros با داشتن پره‌هاي قابل تعويض در هر دو طرفش، هم براي افراد راست دست و هم چپ دست مناسب است.

 

 

قابل تنظيم بودن پشت موس براي استراحت كف دست

يكي از ويژگي شاخص موس Ouroboros اين است كه محل قرارگيري كف دست روي قسمت پشت آن، قابل جمع شدن است. اگر شما انگشتان كشيده‌اي داريد، مي‌توانيد پشت آن را تا حد ممكن به سمت بالا بياوريد تا انگشتانتان روي موس قرار بگيرد، به جاي آنكه روي آن حلقه شود. اگر شما انگشتان كوتاهتري داريد، پشت آن را به سمت قسمت جلويي موس هل دهيد تا به شكل فشرده‌تري درآيد.

طراحي ادراكي بازي

شبكه‌اي از دكمه‌هاي مخصوص انگشت شصت

با افزايش خيره كننده‌ي نسل بازي‌هاي MMO (massively multiplayer online)، ايده جديدي بوجود آمد در مورد پيدا كردن يك روش راحت براي دستيابي به همه مهارت‌هاي لازم براي نمايش آواتار خود، بدون اين كه مجبور باشيم انگشتمان را از كليدهاي حركتي دور كنيم. (آواتار نمایانگر مجازی است که هر کاربر برای حضور خود در دنیای اينترنت یا بازی طراحی می‌کند، می‌تواند به صورت یک مدل سه بعدی، یک تصویر دو بعدی، یا یک Username که یک بعدی است، باشد. MMO نيز بازي‌هاي آنلايني هستند كه قادرند از تعداد زيادي از بازيكن‌ها حمايت كنند، در واقع صدها يا هزاران نفر از سراسر جهان به طور همزمان بازي را انجام مي‌دهند. اين افراد مي‌توانند با هم رقابت يا همكاري كنند.) مطالعات ارگونومي نشان مي‌دهد كه انگشت شصت روي موس تقريباً بلااستفاده است، در صورتي كه مي‌تواند مثل ساير انگشتان براي بكاراندازي برخي دكمه‌ها استفاده شود. ايجاد و تكامل شبكه‌اي از دكمه‌هاي مخصوص انگشت شصت به اين منظور بود كه اطمينان حاصل شود همه keybind هاي لازم كاربر به راحتي و آساني در دسترس اوست (keybind در موس يعني انجام عملي كه يك دكمه خاص كيبورد انجام مي‌دهد، مثلاً F5، با استفاده از موس).

MMO

موس Naga epic chroma و Naga chroma شركت ريزر، شبكه‌اي متشكل از 12 دكمه براي انگشت شصت دارد كه براي مجموعه وسيعي از مهارت‌هاي مورد نياز در بازي‌هاي MMO مناسب است. 

MOBA

MOBA (Multiplayer online battle arena) و بازي‌هاي role playing، معمولاً به مجموعه مهارتي ساده‌اي شامل 7 اكشن يا كمتر نياز دارند. (در بازي‌هاي role playing شركت كننده‌ها نقش هر شخصيت را فرض مي‌كنند و با كمك هم داستان را ايجاد مي‌كنند. شركت كننده‌ها اعمال هر شخصيت را بر اساس خصوصياتش تعيين مي‌كنند و اين اعمال بر اساس سيستم رسمي قوانين، موفق يا غلط تشخصيص داده مي‌شود.) به همين دليل، شركت ريزر موس Naga Hexa v2 را با شبكه‌اي از هفت دكمه مكانيكي براي انگشت شصت، طراحي كرد.

 

 

مزيت موس‌هاي شركت ريزر

از آنجا كه دنياي بازي به شدت دچار تحول شده است، هم بازي‌ها و هم بازيكن‌ها بايد بر اساس نيازشان به پيشتاز بودن در رقابت، رشد كنند. هر كدام از موس‌هاي ريزر به طور پيوسته بهبود داده مي‌شود، بنابراين جديدترين بازي‌ها را مي‌توانيد با آنها انجام دهيد.

 

كاليبراسيون سطح

براي آنكه گيمرها بتوانند فاصله بالا بردن (lift off) موس را تنظيم كنند، موس‌هاي شركت ريزر با قابليت كاليبراسيون سطح با نرم افزار سيناپس (Synapse) ارائه مي‌شوند، كاليبراسيون مي‌تواند دستي يا با حالت از قبل تنظيم شده، انجام شود. فرآيند كاليبراسيون دستي شامل حركت آهسته سنسور روي موس‌پد انتخابي شماست، كه باعث مي‌شود تمام جزئيات ميكروسكوپي سطح ذخيره شود و متوسط فاصله سطح از سنسور، تعيين شود. سپس سيناپس، رنجي از فواصل بلند شدن بهينه را به شما نشان مي‌دهد تا شما با توجه به نوع بازي‌تان، مناسب‌ترين آنها را انتخاب كنيد. اگر بخواهيد از كاليبراسيون از قبل تنظيم شده استفاده كنيد، تنظيمات فعلي كاليبراسيون به شما اجازه مي‌دهد تا نوع موس پدي را كه استفاده مي‌كنيد، تعيين كنيد و سپس به طور اتوماتيك مقادير را براي موس‌پد و سنسور بارگزاري مي‌كند.  برای آشنایی بیشتر با Synapse مقاله آشنایی با نرم افزار RAZER Synapse 2.0 را بخوانید.

 

 

حد نهايي سفارشي سازي

فاصله بلند شدن، بيشينه ارتفاعي است كه سنسور موس شما مي‌تواند از سطح بلند شود ولي همچنان به رديابي ادامه دهد و اين فاكتور تعيين مي‌كند كه وقتي شما موس را جابجا مي‌كنيد، چه مقدار حركت غيرعمدي مي‌توانيد انجام دهيد. هر چقدر فاصله بلند كردن بيشتر باشد، وقتي شما موس را بلند مي‌كنيد و دوباره زمين مي‌گذاريد، نمایانگر ماوس بيشتر روي صفحه نمايش حركت مي‌كند. فاصله بلند كردن بهينه براي شما، بستگي خيلي زيادي به نوع بازي‌تان دارد، به طور كلي يك فاصله بلند كردن كوتاهتر ترجيح داده مي‌شود. هر چه DPI (Dots Per Inch) موس شما كمتر باشد، فاصله lift off اهميت بيشتري پيدا مي‌كند، چرا كه شما مرتباً نياز داريد تا موس خود را جابجا كنيد. گيمرهاي از نوع حساسيت پايين كه مقدار زيادي حركات وسيع با موس خود انجام مي‌دهند، مجبورند وقتي موسشان به لبه موس پد مي‌رسد، براي برگرداندن آن به مركز موس پد، آن را بلند كنند. تعدادي از موس‌ها وقتي به اين شكل بلند شوند، باعث يك حركت عجيب غريب كرزر روي صفحه نمايش مي‌شوند، در واقع اين به معني آن است كه رديابي موس روي سطح همچنان ادامه پيدا مي‌كند! اين مساله براي گيمر كه به دقت بسيار زيادي نياز دارد، ضرر واقعا بزرگي است. نخوردن كرزر به هدف چيزي ست كه تفاوت برنده را از بازنده معلوم مي‌كند.

در يك موس گيمينگ ريزر، يكبار سنسور نسبت به سطح كاليبره مي‌شود، در واقع شما ارتفاع بلند شدن موس خود را بسته به حد نهايي رديابي‌اي كه مي‌خواهيد، سفارشي مي‌كنيد. با اين عمل، از كاهش حركت عجيب غريب كرزر روي صفحه نمايش مطمئن مي‌شويد، بنابراين نقطه هدفتان را از دست نمي‌دهيد حتي اگر شما در حال حركت هستيد.  

با استفاده از راهنمایی که شرکت ریزر ارائه کرده می‌توانید ماوس گیمینگ مناسب خود را انتخاب کنید. برای استفاده می‌توانید از اینجا اقدام کنید. 

 

منبع
نويسنده
razerzone.com
افسانه حیدری

 

نظر شما

انصراف

نظرات کاربران ۰ نظر